Συχνές Ερωτήσεις

1. Το απολυτήριο είναι ισότιμο με του Γενικού Γυμνασίου;
ΝΑΙ! Ο τίτλος σπουδών είναι ισότιμος με αυτόν του Γυμνασίου βάσει του νόμου 2525 του 1997.

2. Οι απόφοιτοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους;
Μετά το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε οποιοδήποτε Λύκειο, Επαγγελματικό (ΕΠΑΛ), Γενικό (ΓΕΛ), Σχολές του ΟΑΕΔ.

3. Ποια είναι η διάρκεια σπουδών;
Η συνολική διάρκεια του προγράμματος των μαθημάτων είναι 18 μήνες, συγκεκριμένα δύο εκπαιδευτικά έτη.

4. Πόσες ώρες την εβδομάδα είναι τα μαθήματα, και πότε γίνονται;
Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα είναι 25ωρo (5 ώρες την ημέρα) από Δευτέρα ως και Παρασκευή. Τα μαθήματα γίνονται ΜΟΝΟ απογευματινές ώρες.

5. Υπάρχουν τέστ και διαγωνίσματα;
ΟΧΙ !!! Στο σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας γίνεται ποιοτική αξιολόγηση των εκπαιδευόμενων κατά την διάρκεια παρακολούθησης των μαθημάτων.

6. Πότε γίνονται οι εγγραφές;
Οι αιτήσεις εγγραφής γίνονται σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας

7. Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την εγγραφή στα ΣΔΕ;
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:
1.    Απολυτήριο Δημοτικού
2.    Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης