Δράσεις 2019 / 2020

·        Χριστουγεννιάτικος περίπατος στο κέντρο της πόλης με θέμα: «Χριστούγεννα 2019. Τουρίστας στην πόλη μου…με τα μάτια ενός παιδιού». Α΄ και Β΄ κύκλος, (23/12/2019).

·        Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο χώρο του σχολείου με τραγούδια, θεατρικά δρώμενα και ποιήματα που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτές Κ. Χριστοδουλοπούλου, Α. Σιλιγκούνα και Ε. Χάσικου, Α΄ και Β΄ Κύκλος, (20/12/2019).

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΣΚΕΤΣ: "ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ;

"Το σκετς δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια του Διαθεματικού Project: "Χριστούγεννα 2019!" και παίχτηκε στη γιορτή Χριστουγέννων του Σχολείου.

Σενάριο/σκηνοθεσία/σκηνικά: Κώστας Παπαμαρίνος εκπαιδευτής ΠΕ03 και η τάξη του Β3 2019-2020 του 1ου ΣΔΕ Θεσσαλονίκης (Νεάπολης).

·        Διεξαγωγή εκλογών για την ανάδειξη του Πενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου του σχολείου, Α΄ και Β΄ κύκλος, (19/12/2019).

·        Διεξαγωγή εκλογών για την ανάδειξη του Πενταμελούς Μαθητικού Συμβουλίου του κάθε τμήματος, Α΄ και Β΄ κύκλος, (12/12/2019).

·        Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Οι τρεις αδερφές» στο ΚΘΒΕ, από ομάδα εκπαιδευομένων του Α΄ Κύκλου και Β’ Κύκλου (18/12/2019).

·        Παρακολούθηση βιωματικού σεμιναρίου, από το φορέα «Το Θέατρο στην Εκπαίδευση με θέμα «Και αν ήσουν εσύ» από τους εκπαιδευόμενους του Α΄ Κύκλου, 9-10/12/2019.

·        Eπίσκεψη στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης, με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντισμού. Οι εκπαιδευόμενοι του Α’ Κύκλου παρακολούθησαν στην αίθουσα του «Δημοτικού Συμβουλίου» του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης τη ”Γιορτή του Εθελοντή” όπου ο Δήμος Θεσσαλονίκης βράβευσε εθελοντικές οργανώσεις που διακρίθηκαν για το έργο τους (5/12/2019).

·        Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Μεταξύ Πειραιώς και Νεαπόλεως», από την ομάδα «Mālum Discordiae» σε σκηνοθεσία της Χριστίνας Γυφτάκη, στο Συνεδριακό  Κέντρο Τράπεζας Πειραιώς, Α’ Κύκλος, (25/11/2019).

·        Ενημέρωση και παρουσίαση του κόμικ «Λέμε STOP στην οδική ασφάλεια», από τον Δημήτρη Αντωνίου, επίσκεψη και ξενάγηση στην 17η Έκθεση Κόμικς και Παιχνιδιών Στρατηγικής, στο Λιμάνι, στην Αποθήκη Γ’, Α’ και Β’ Κύκλος, (21/11/2019).

·        Παρουσίαση βιβλίου του Κωνσταντίνου Μ. Νίγδελη με τίτλο «Μουχαμπέτια, Παραμύθια και… άλλα τινά…», στο      Κλειστό Θέατρο Νεάπολης, ομάδα εκπαιδευομένων, (20/11/2019).

·        Πραγματοποίηση γιορτής για την επέτειο της 17ης Νοέμβρη στο χώρο του Σχολείου, Α’ και Β’ Κύκλος, (15/11/2019).

·        Επίσκεψη στο “JobFestival 2019 Reborn” που έλαβε χώρα στο συνεδριακό κέντρο «Ιωάννης Βελλίδης», Α’ και Β’ Κύκλος, (08/11/2019).

·        Παρακολούθηση των ταινιών “Zizotek” του Βαρδή Μαρινάκη στο «Ολύμπιον» και «Ανοιχτή Πόρτα» του Florenc Papas στις αίθουσες προβολής του λιμανιού, στα πλαίσια του 60ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, Α’ και Β’ Κύκλος (07/11/2019).

·Tην Παρασκευή, 1η Νοεμβρίου ο Α΄ Κύκλος εκπαιδευόμενων του σχολείου μας επισκέφθηκε το Bazaar Βιβλίου

Επίσκεψη στην Παγκρήτια Έκθεση «Κρήτη: Η Μεγάλη Συνάντηση & Τοπικές Γεύσεις Ελλάδος», στο χώρο της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης, Α’ Κύκλος (01/11/2019).

·        Επίσκεψη στο Α/Τ «Βέλος» και στα θεματικά πάρκα του Ανατολικού τόξου της Νέας Παραλίας, Α’ & Β’ Κύκλος (25/10/2019).

·        Εκδήλωση Υποδοχής των εκπαιδευομένων  του Α΄ Κύκλου  από τους εκπαιδευομένους του Β΄ Κύκλου και τους εκπαιδευτές, με βιωματικά παιχνίδια και παράλληλες εκπαιδευτικές δράσεις, στο χώρο του Σχολείου, (23/10/2019).

·        Επίσκεψη στο Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (Μονή Λαζαριστών) και ξενάγηση στην έκθεση της Λιουμπόβ Ποπόβα (Lyubov Popova), Β΄ Κύκλος (17/10/2019).

·        Ενημέρωση από τους Γερμανούς καθηγητές Horst Phadenhauer και Wolfgang Lormes σχετικά με τα οφέλη των εκπαιδευτικών ανταλλαγών και της συμμετοχής των εκπαιδευομένων σε ρομποτικές δραστηριότητες, Β’ Κύκλος (08/10/2019).

·        Επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης για τη «Βραδιά του Ερευνητή 2019» που διοργανώθηκε από το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης, Β΄ Κύκλος, (27/09/2019).