Δράσεις του Ευρωπαϊκού Θερινού Σχολείου στο camping Lacara!

Το σχολείο μας!!!! 1ο ΣΔΕ Θεσσαλονίκης
Το «Ευρωπαϊκό Θερινό Σχολείο» διοργανώνεται για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό επίπεδο από το 1ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Θεσσαλονίκης (Νεάπολη), στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ KA2 με θέμα: «European Identity in Times of Crisis». Από τις 28/4/2017- 7/5/2017.
Στο «Ευρωπαϊκό Θερινό Σχολείο» συμμετέχουν 5 σχολεία και φορείς της Εκπαίδευσης Ενηλίκων με 140 εκπαιδευόμενους-ες και εκπαιδευτικούς απόΓερμανία, Δανία, Ολλανδία, Ισπανία και Ελλάδα.

Αλέκα Κρασσοπούλου

Σπάνια  εμπειρία ζωής !

Πέντε διαφορετικά κράτη πέντε διαφορετικές  γλώσσες κανείς από εμάς δεν φανταζόταν ότι θα ήταν απίστευτα τόσο ΜΑΓΙΚΟ!!! Ζήσαμε  ένα παραμύθι , σε ένα μικρό παραδεισένιο χώρο?  Δέκα μέρες  με γνωστούς και αγνώστους  ανθρώπους που τα ζήσαμε όλα.

Πανέμορφη φύση με όλα τα χρώματα που γαληνεύουν την ψυχή!! Γνωριμίες  Με ανθρώπους από τα πέρατα της γης?  χορός και διασκέδαση με πολλά και ανθρώπινα συναισθήματα, χαρά απερίγραπτη που καταφέραμε έστω ακόμα και με την γλώσσα του σώματος που μπορέσαμε να έχουμε επικοινωνία με όλους αυτούς τους ανθρώπους? Εντάσεις με πολλά project  με επιτυχία και μεγάλη ικανοποίηση.

Εκπλήξεις  πολλές χαράς και ανθρώπινα συναισθήματα   που  δεν  θα  ξεχάσουμε  ποτέ.

Τα  ζήσαμε  όλα  ?.

Την πανέμορφη παραλία με τα  γαλαζοπράσινα  νερά !!!

Ο ήλιος που μας γέμισε  φοβερά  ενέργεια και μέναμε ακούραστοι μέχρι το πρωί.

Κάθε φορά που έκανε βουτιά ο καυτός ήλιος πίσω στα πανέμορφα βράχια, ζωγραφίζονταν ένας πανέμορφος πολύχρωμος πίνακας με τα ωραιότερα χρυσαφένια χρώματα?Το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα στον πλανήτη. Ένας μικρός παράδεισος! Πολλές και ανεκτίμητες αξίες. Φοβερή μαγεία και η φύση να βάζει την δική της πινελιά στο κάθε τι που προσπερνάμε δίπλα μας.

Αυτό ήταν το δικό μας παραμύθι που εμείς το έχουμε ζήσει με μαθητές της 2ης ευκαιρίας

ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ-   ΟΛΛΑΝΔΙΑ -  ΔΑΝΙΑ  -ΓΕΡΜΑΝΙΑ- ΙΣΠΑΝΙΑ

Και με τους αξιόλογους καθηγητές από το 1ο ΣΔΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΝΕΑΠΟΛΗΣ)

Στο Lacara Camping  Bangalows ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Μοναδικές εμπειρίες που άγγιξαν ζεστά την ψυχή!

Σας ευχαριστούμε θερμά όλους!!!

Γκουγκουλάρα Ευθυμία

ΠΟΙΗΜΑ

Με το φως του ήλιου

Μπορώ να δω  τριγύρω?.

Γαλαζοπράσινη θάλασσα

Και την ζωή που κρύβει?

Ψάρια  χελώνες ?

Και δίπλα ένα μικρό ποταμάκι

με βατραχάκια που   με τον δικό τους

τρόπο μας τραγουδούν  τριγύρω μας

Πανέμορφα  αγριολούλουδα

Με φανταστικά  χρώματα

Απίστευτη  πανέμορφη  παραλία

Με  λογής  λογής  βοτσαλάκια,

Κοχύλια και ξύλα  που έφερε η θάλασσα

Από το μακρινό ταξίδι.

Η  ημέρα  τελειώνει

Ο  καυτός ο ήλιος κάνει βουτιά

μέσα στα χρυσά νερά της θάλασσας

Πίσω από τα βράχια  ηλιοβασίλεμα!!

Φοβερή και πανέμορφη στιγμή με φανταστικά χρώματα

Όλα τριγύρω μοιάζουν με απίστευτη  ΜΑΓΕΙΑ!

Η φύση έχει την δύναμη και μπορεί να μας χαρίσει τα πάντα,

και είναι ο καλύτερος καλλιτέχνης.

Γκουγκουλάρα Ευθυμία